Spływy kajakowe ze Zbójem Czarnowąsym to doskonała forma spędzania wolnego czasu na łonie natury, która pozwala złapać oddech od codziennego zgiełku miasta. Zbój rozumie jednak, że każdy może inaczej chcieć spędzić czas płynąc kajakiem, dlatego proponuje dostosować trasę spływu pod swoje możliwości jak i zainteresowania. Jeżeli płynąłeś już jedną trasą to nic nie stoi na przeszkodzie aby kolejny spływ miał inny przebieg. Istnieje możliwość przeprowadzenia spływu między dowolnymi przystaniami, które zostały zaznaczone na mapie poniżej. Zaznaczono na niej także miejsca, w których istnieje konieczność przeniesienia kajaków brzegiem oraz podano orientacyjne czasy przepłynięcia poszczególnych odcinków.

mapa-kajakow-m

Zbój Czarnowąsy sugeruje na początek trasę
Prądu wodnego

Jest to przepiękna, malownicza i urozmaicona trasa rzeką Mała Panew – również dla początkujących, ale w towarzystwie średnio zaawansowanych – wymaga przynajmniej przeciętnej sprawności fizycznej. Czas trwania ok. 2.5 – 3.5 godziny (12 km). Nazwa trasy pochodzi nie tylko od żwawego prądu (nurtu) rzeki. Oprócz nieskalanej ręką ludzką natury, na trasie spływu poznasz niespotykane na co dzień urządzenia służące pozyskiwaniu ekologicznej energii. Są to przystanki, wymagające przeniesienia kajaków (spiętrzenia wody), a jednocześnie jest to wspaniała okazja do krótkiej regeneracji sił przed dalszą przygodą, zwykle na specjalnie przygotowanych do tego celu miejscach. Przede wszystkim jest to trasa, która pozwala poznać prawdziwy charakter Małej Panwi, zarówno jako wartką jak i leniwą rzekę.

Przebieg spływu trasą „Prądu wodnego„:

 1. Dzwonicie najlepiej kilka dni wcześniej pod nr 533-340-360 i wybieracie dzień i porę najmu kajaków na Wasz spływ, podając konkretną ilość kajaków i osób. – kajaki wynajmujemy na spływy poranne ok. 10.00 –14.00 i popołudniowe ok. 15.00-20.00. Pamiętajcie też o rezerwacji innych atrakcji towarzyszących, jak: grill, mini golf, strzelnica itp. z których możecie skorzystać po dotarciu na miejsce.
 2. Zbiórka w wypożyczalni kajaków w Zakątku Zbója Czarnowąsego ul. Jagiełły 8b o umówionej godzinie, dobór kajaków, kapoków, wioseł i przejazd z kajakami do Kolanowic (pomagamy w organizacji przewozu osób). Czas od zbiórki do dojazdu do przystani Kolanowice ok. 1 godz.
 3. W Kolanowicach wodujemy kajaki i ruszamy z prądem rzeki – poproś obsługę wypożyczalni o mapkę spływu. Oto orientacyjny rozkład czasowy spływu:
  • 0:00 – Rozpoczęcie spływu (wodowanie)
  • 0:30 – Przystań Elektrownia wodna Kolanowice (wymagane przeniesienie kajaków)
  • 0:45 – Kontynuacja spływu
  • 1:25 – Przystań Elektrownia wodna Luboszyce (wymagane przeniesienie kajaków)
  • 1:40 – Kontynuacja spływu
  • 3:00 – Czerpnia wody Elektrowni Opole (wymagane przeniesienie kajaków)
  • 3:15 – Kontynuacja spływu
  • 3:30 – Dopłynięcie do przystani Zakątka Zbója Czarnowąsego
 4. Po ok. 3-3.5 godzinach docieramy do celu: przystań Zbója Czarnowąsego, gdzie przenosimy kajaki do wiaty i zdajemy sprzęt obsłudze wypożyczalni.

Istnieje możliwość zaplanowania trasy
Indywidualnej

Start oraz zakończenie spływu następuje z dowolnie wybranej przez Was przystani. Daje to możliwość takiego rozplanowania trasy, aby każdorazowo była inna, pozwala także np. takie rozplanowanie trasy, aby nie było konieczności przenoszenia kajaka brzegiem – gdy wybierzemy wariant spływu z przystani Zbója Czarnowąsego do przystani w Dobrzeniu Małym tzw. „Raj”.

UWAGA: W przypadku trasy indywidualnej, która nie będzie miała zakończenia przy przystani Zbója Czarnowąsego, jest konieczność skontaktowania się z obsługą spływu, aby można było przewieźć kajaki do Gościńca Pod Czarnym Wąsem.

Przebieg spływu trasą „indywidualną„:

 1. Dzwonicie najlepiej kilka dni wcześniej pod nr 533-340-360 i wybieracie dzień i porę najmu kajaków na Wasz spływ, podając konkretną ilość kajaków i osób oraz podając jaka jest planowana trasa – kajaki wynajmujemy na spływy poranne ok. 10.00 –14.00 i popołudniowe ok. 15.00-20.00. Pamiętajcie też o rezerwacji innych atrakcji towarzyszących, jak: grill, mini golf, strzelnica itp. z których możecie skorzystać po dotarciu na miejsce.
 2. Zbiórka w wypożyczalni kajaków w Zakątku Zbója Czarnowąsego ul. Jagiełły 8b o umówionej godzinie, dobór kajaków, kapoków, wioseł i przejazd z kajakami do Kolanowic (pomagamy w organizacji przewozu osób). Czas od zbiórki do dojazdu do przystani zależy od miejsca, które zostało wybrane jako początek spływu.
 3. Delektujecie się przepiękną, wybraną przez Was trasą.
 4. Po zakończeniu spływu:
  • jeżeli kończymy przy przystani Zbója Czarnowąsego, przenosimy kajaki do wiaty i zdajemy sprzęt obsłudze wypożyczalni.
  • jeżeli kończymy przy innej przystani dzwonimy pod nr 533-340-360 informując, że dopłynęliśmy do przystani a następnie zdajemy sprzęt obsłudze wypożyczalni i udajemy się do Gościńca Pod Czarnym Wąsem

Ceny wynajmu kajaków:

 1. W przypadku konieczności dowiezienia/odebrania kajaka z przystani poza Czarnowąsami (w cenie kamizelki asekuracyjne, wiosła):
  • do 2 kajaków: kajak jedno/dwuosobowy 75,- PLN/szt.
  • od 3 kajaków wzwyż: kajak jedno/dwuosobowy 60,-PLN/szt.
 2. Cena wynajmu w przypadku startu oraz zakończenia spływu z przystani Zbója Czarnowąsego (w cenie kamizelki asekuracyjne, wiosła):
  • kajak jedno/dwuosobowy 60,-PLN/szt.

Masz pytania? Zadzwoń – 533 340 360!

Gościniec Pod Czarnym Wąsem
ul. Jagiełły 8b, Opole – Czarnowąsy
tel. 533 340 360 – obsługa spływów